Eskişehir Medya

Güncel

Bütçe Nasıl Dayansın: KEŞKE BİZ DE BAĞIŞ ALSAYDIK

Büyükşehir Belediyesi, milyonlarca lira harcadığı Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlardan bazılarını bağışlayacak. 2Eylül, Büyükşehir’in milyonlarca liralık ihalelerle aldığı hayvanları, aslında bedavaya alma olanağı olduğunu gözler önüne sermişti. Keşke biz de bu hayvanları bağış olarak bedavaya alsaydık… Milyonlarca liralık kaynağımız olurdu...

Murat Atikel - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, milyonlarca lira harcadığı Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanlardan bazılarını bağışlamayı şimdi meclis gündemine getirdi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında,”Hayvanat Bahçesi’ndeki ihtiyaç fazlası hayvanların bağışlanması” ile ilgili gündem maddesi de komisyona havale edildi. 2Eylül, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca liralık ihalelerle aldığı hayvanları, aslında diğer hayvanat bahçelerinden bedavaya alma olanağı olduğunu ve diğer hayvanat bahçelerinin de böyle yaptığını özel haberleriyle gözler önüne sermişti.

ÇOK MU MASRAFLI OLDU?
Şimdi bazı hayvanların bağışlanmak istenmesi de kafalarda soru işaretleri yarattı. Eskişehir’e her yıl milyonlarca lira masraf yaratan Hayvanat Bahçesi’ndeki masraf azaltılmaya mı çalışılıyor, Büyükşehir Belediyesi tüm hayvanlara bakamaz duruma mı geldi? Hayvanat Bahçesi’nin yıllardır açıklanmayan masrafı da merak konusu.

SADECE PENGUENLERE 2 MİLYON 300 BİN LİRA ÖDENMİŞTİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Hayvanat Bahçesi’ne harcadığı milyonlarca lira ile birlikte, özellikle de yaptığı ihalede 12 penguene 2 milyon 300 bin lira vermesi çok konuşulmuştu. Uzmanların rekor bir ücret olarak nitelediği ihale sonucunda, 12 penguenden biri Eskişehir’e getirilirken, daha sonra iki penguenin de telef olduğu öğrenilmişti. Penguenlere ödenen rekor miktarda ücreti ve hayvanat bahçesine yapılan diğer milyonlarca liralık harcamaları Eskişehir kamuoyu 2Eylül’den öğrenmişti. Yaşanan bu durum Türkiye genelinde de konuşulmuş, HAYTAP da Eskişehir Hayvanat Bahçesi ile ilgili yaptığı eylemlerde ve internetten yayınladığı karikatürlerde bu konuyu işlemiş ve eleştirmişti.

ASLINDA BEDAVAYA ALINABİLİYOR
Ayrıca, 2Eylül’ün araştırmaları sonucunda penguen ve benzeri hayvanların Eskişehir Hayvanat Bahçesi tarafından aslında Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’nden ve Türkiye’deki diğer hayvanat bahçelerinden ücretsiz alınabileceği ortaya çıkmış, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ninki gibi birçok hayvanat bahçesinin hayvanlarını bu şekilde temin ettiğini de 2Eylül haberleriyle kamuoyuna duyurmuştu.

BURSA BEDELSİZ ALMIŞTI
2Eylül’ün 9 Mayıs 2017’de “Bedavası varken 2 milyon 300 bine” başlıklı haberiyle kamuoyuna duyurduğu, Bursa Büyükşehir’in bedelsiz olarak Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’nden almak için başvurduğu penguen ve foklar da daha sonra Bursa’ya teslim edilmişti. O dönemde, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yaptığı açıklamalarda, hayvanat bahçesine hayvanları bedelsiz temin etmekle övünmüş ve “Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’ne üyeyiz. Bu üyelik sayesinde Avrupa’nın ve dünyanın değişik bölgelerinden farklı türlerdeki hayvanları bedelsiz olarak Türkiye’ye getirebiliyoruz” demişti.
 

ENGİN ÇAKMAK DA DOĞRULAMIŞTI AMA…
2Eylül’ün haberleri sonrasında o dönemde, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan Engin Çakmak da, Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği’nden bedelsiz hayvan alınabildiğini doğrulamış, bu yönde çalışma yaptıklarını açıklamıştı. Ancak sonrasında Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

BEDAVASI VARKEN ESKİŞEHİR MİLYONLAR ÖDEDİ
Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son meclis toplantısında gündeme gelen “Hayvanat Bahçesi’nde ihtiyaç fazlası olan hayvanların başka hayvanat bahçelerine bağışlanması” konusundaki gündem maddesi de, Hayvanat Bahçesi’ne yapılan harcamaları yine gündeme taşıdı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin bedavaya alma imkanı varken, daha önce milyonlarca lira harcayarak aldığı penguen, fok gibi hayvanlar Eskişehirlilerin milyonlarca lirasına mal olmuştu. Alınan hayvanların birçoğunun telef olması da kamuoyunda tepki toplamıştı.

Resim - 28183_1_l.jpg
Resim - 28183_2_l.jpg

İnşallah 9’u yaşıyordur

Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyon 300 bin liraya aldığı 12 penguenden biri yolda, ikisi de daha sonra telef olmuştu. Daha birçok hayvanın geçen süre içinde şüpheli şekillerde öldüğü hayvanat bahçesinde, şu an 9 penguenin hayatta olduğu tahmin ediliyor. Ölen penguenlerin cinsiyetleri nedeniyle mevcut penguenlerin çoğalamadıkları iddia ediliyor.

Resim - 28183_3_l.jpg

 

HAYTAP da ayağa kalkmıştı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca lira harcayarak Hayvanat Bahçesi açmasına Hayvan Hakları Federasyonu da tepki göstermiş, Federasyon yöneticileri Eskişehir’e gelerek eylem yapmış, HAYTAP Genel Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, “2 milyona penguen alınması inanılacak şey değil. Hayvanları tutsak edeceğinize şehrinize ve insanlarınıza hizmet edin. Büyükerşen özür dilemeli” demişti. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ihale yapıp 2 milyon 300 bin lira bedelle penguen almasına HAYTAP yayınladığı karikatürlerle de tepki göstermiş, bu karikatürler sosyal medyada patlama yapmıştı.
Resim - 28183_4_l.jpg
Resim - 28183_5_l.jpg

2eylul.com.trGönderen: haber
2034 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar