Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Yaşam

Kızılay Şehidinin Adı Cerablus’taki Okulda Yaşayacak

Suriye’nin Cerablus şehrinde Türk Kızılay şehidi Mehmet Arif Kıdıman’ın adının verildiği okulda yaklaşık 200 öğrenci eğitim görecek. Mehmet Arif Kıdıman’ın insanlık için çalışırken şehit edildiğini belirten Kınık, “Suriye’de 2011 yılından bu yana artık sayısını bilmediğimiz kadar sivil insan hayatını kaybetti. Sayısını bilmediğimiz kadar okul yıkıldı.” dedi.
 
Türk Kızılay El Emel Yetimhane Kompleksi içerisinde yer alan 640 metrekarelik okula, Suriye’nin kuzeyinde uğradıkları silahlı saldırıda şehit edilen Türk Kızılay çalışanı Mehmet Arif Kıdıman’ın adı verildi. Açılışı yapılan ilk ve ortaokulda 10 eğitim öğretim sınıfı ve 2 idari birim yer alıyor. 10 öğretmen eşliğinde yaklaşık 200 öğrencinin eğitim göreceği okuldan Cerablus’un diğer mahallelerindeki ailelerin çocukları da istifade edecek.
 
“İnsanlık için çalışırken şehit edildiler”
 
Bu topraklarda çalışırken canını feda etmiş Kızılay şehitlerinin anılarının bu okulda yaşatılacağını belirten, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Peş peşe iki kardeşimiz birisi Türkiye’den Mehmet Arif Kıdıman, diğeri de Suriye’den Dr. Ammar Şeyh Ahmet. İnsanlık için çalışırken şehit edildiler. Bu iki kardeşimiz biri Türkiye’den biri Suriye’den ama ikisi de aynı amaç için çalışan bu iki kardeşimiz Suriye’de zulme uğrayan, haksızlığa uğrayan, katledilen sadece bu iki insan değillerdi. Suriye’de 2011 yılından bu yana artık sayısını bilmediğimiz kadar sivil insan hayatını kaybetti. Sayısını bilmediğimiz kadar okul yıkıldı. İnsanların haklarını ihlal edenler kendi hırslarıyla beraber koca bir ülkeyi, bir yok oluşa, bir savaş ve zulme mahkûm ettiler.” dedi.
 
“Bizden yardım talep eden her topluma elimizi uzatmaya çalıştık”
 
Kardeşliği, yardımlaşmayı, dayanışmayı engelleyecek sınırların olmadığını kaydeden Genel Başkan Kınık, “Elimizden geldiği kadar bizden yardım talep eden her topluma elimizi uzatmaya çalıştık. Suriye ve Suriye halkı herhangi bir devletin insanları gibi olmadı. Çünkü bugün Çanakkale’ye gittiğimizde binlerce Rakka, Halep, Şam, Hama, Humus, Deyrizor, Haseke doğumlu şehitleri görürüz. Türkiye’de misafir ettiğimiz kardeşlerimiz bu şehitlerin torunlarıdır. Biz o kardeşlerimizi elimizi uzatarak dedelerinin Çanakkale’de döktüğü kanların bedelini ödeyemeyiz. Artık Suriye’de savaş bitsin, Suriye halkı kendi topraklarına dönsün, barış içinde yaşasın, Suriye’nin geleceğine kendi halkı karar versin istiyoruz. Bizler elimizden geldiği kadar sizlerin acılarını dindirmek için, son kardeşimiz evine dönene kadar, buradaki son acı dinene kadar, korunmaya muhtaç son yetiminde başını bir haneye sokana kadar çabaya devam edeceğiz.” ifadesinde bulundu.
 
 “Hayatlar kaybolmasın diye barış istiyoruz”
 
Şehitlerin ölmediğini, onların isimlerinin sonsuza kadar yaşayacağını vurgulayan Kınık, “Şehit Mehmet Arif Kıdıman, şehidimiz Dr. Ammar Şeyh Ahmet’e Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Yeni Mehmet Arifler, yeni Ammarların hayatı kaybolmasın diye barış istiyoruz. Bundan sonra da uluslararası dünyanın, sivil toplum ve insani yardım çalışanlarının korunması noktasında daha çok hassasiyet göstermelerini temenni ediyoruz. Bu güzel merkezlerin hayata geçirilmesinde katkı veren tüm bağışçılarımıza, buranın işletilmesinde destek veren Baitussalam ile HiHFAD’a, valiliğimize, bu bölgedeki huzuru ve güveni sağlayan güvenlik mensuplarımıza, Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Cerablus’un yerel idari heyetine şükranlarımı arz ediyorum.” diye konuştu.
 
Gaziantep Vali Yardımcısı Rıdvan Eroğlu da “Türk Kızılay, milletimizin yardımseverliğinin, şartlar ne olursa olsun mazlumların yanında yer almasının önemli bir nişanesi olarak dünyanın değişik bölgelerinde insanlığın yardımına koşmaktadır. Elbette yakın coğrafyamızda ve komşumuz Suriye’de de. Suriye’deki bu dramın başladığı ilk günden beri çalışmalarını titizlikle sürdürmekte ve Suriye toplumunun refah içerisinde, güvenli bir şekilde yaşaması için büyük katkılarda bulunmaktadır.” dedi.
 
Açılışı gerçekleştiren Genel Başkan Kınık’a, Gaziantep Vali Yardımcısı Rıdvan Eroğlu’nun yanı sıra Türk Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve yerel yönetim mensupları eşlik etti.

 Gönderen: haber
4944 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar