Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Kültür-Sanat

TÜRKİYE’NİN ÇOBANLARI ESKİŞEHİR’DE BULUŞTU

Tepebaşı Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen çobanların buluştuğu Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali, düzenlenen açılış töreni ile başladı. 55 üreticinin 712 adet küçükbaş hayvan ile katıldığı festivale, vatandaşların ilgisi de yoğun oldu.

Tepebaşı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından 5-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali, Uluönder Kapalı Pazar Yeri’nde başladı.

Çok sayıda çoban, hayvan üreticisi, hayvansever, veteriner ve hayvancılık sektörü temsilcisinin katıldığı etkinlikte küçükbaş hayvan ırkları, festival alanında hazırlanan bölümlerde sergilendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivale 55 üretici 712 adet küçükbaş hayvan ile katılım gösterdi. Festivalin açılış törenine Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Ulusal Küçükbaş Konseyi Yönetim Kurulu, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ve akademisyenler katıldı.

“Türkiye’nin çobanlarını buluşturduk”

Törende ilk konuşmayı çobanlar adına yapan Emre Tınaz, “Bugün bu güzel etkinlikte, Türkiye’nin çobanlarını elimizden geldiğince buluşturmaya çalıştık. Bu festival için bir aydır yoğun bir mesai verdik ama emeğimize değdiğini düşünüyorum. Değerli hocalarımız aramızda, vatandaşlarımızın ilgisi yoğun, üreticiler ile bir aradayız. Bu buluşmada bizlerden desteğini esirgemeyen Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a tüm çobanlar adına teşekkür ediyorum” dedi.

“Ahmet Ataç üreticinin yanında”

Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu Yürütme Kurulu Başkanı Çetin Toraman ise Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın kırsal kalkınmaya verdiği değere dikkat çekerek, “Sayın Ahmet Ataç, Türkiye’de bir belediye bünyesinde kırsal kalkınma kurulunu oluşturan ilk belediye başkanıdır. Kendisi üreticinin daima yanında, biz de Tepebaşı Kırsal Kalkınma Kurulu olarak üreticilere yardımcı olma gayretindeyiz” diye konuştu.

“Birlikte güzel işler başaracağız”

Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler de konuşmasında, “Son iki festivaldir biz de oda olarak organizasyonun içinde yer alıyoruz. Öte yandan veteriner hekimler ve üreticiler eskiden bu yana yakın ilişkiler içinde. Ancak odamızın ve birçok sivil toplum kuruluşunun kırsal sorunlar ile ilgisi, Sayın Ahmet Ataç’ın 2014’te bizleri bir araya getirmesi ile başladı. Biz de onun içinde olduğu her işin destekçisi olmaya gayret ediyoruz. Çünkü Ahmet Ataç üretime inanıyor, kırsala inanıyor ve biz de kendisine inanıyoruz.  Bu kapsamda Başkanımızın önderliğinde kurulan Ulusal Küçükbaş Konseyi de faaliyetleri ile önemli bir yere sahip. Daha çok şey yapacağız, birlikte güzel işler başaracağız” dedi.

Eskişehir örneği Türkiye’ye yayılacak”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise festivale olan ilginin her geçen sene daha da arttığını ifade ettiği konuşmasında, “Gerçekleştirdiğimiz kortej yürüyüşü ile çok güzel tepkiler alıyoruz. Koyunlarımız, keçilerimiz ile yürürken insanlarımızın yüzünde bir tebessüm ve mutluluk oluştuğunu görüyoruz. İnsanımızın üreticilere, çobanlara bir sempatisi olduğunu anlıyoruz. Öte yandan çoban dostlarımızın emeğinin de boşa gitmemesi gerekiyor. Çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar ve gelecek kaygısı yaşamamaları lazım. Burada bu güzel etkinlikte bulunmaktan çok mutluyum. En önemlisi vatandaşlarımız da bu festivali çok sevdi. İlk festivalimizi yaklaşık 500 kişi ziyaret etmişti. Geçen sene düzenlediğimiz 3. festivali ise 8 bin insanımız ziyaret etti. Üreticilerimizin ve çobanlarımızın sayısı da aynı şekilde artış gösteriyor. İnanıyorum; bu festival ilerleyen senelerde daha da büyüyecek ve Eskişehir örneği Türkiye’ye yayılacak. Benim de en büyük amacım bu” ifadelerini kullandı.

Ardından katılımcılar ve Başkan Ataç küçükbaş hayvanların sergilendiği stantları gezerek hayvan üreticileri ve çobanlar ile tek tek sohbet etti.  Festival alanındaki üretici stantlarını da ziyaret eden Başkan Ataç firma yetkililerinden bilgiler aldı.

Yerli Koyun Irk Sergisi

Festivalde daha sonra yerli koyun ırk sergisi etkinliğine geçildi. Osman Tanju Güler’in sunumu ile düzenlenen etkinlikte üreticilerin festivale getirdiği ırklar sergilenirken; Prof. Dr. İhsan Soysal, Prof. Dr. Alper Yılmaz ve Prof. Dr. Alper Önenç de ırklar hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Geleneksel 4. Küçükbaş Çoban Festivali’nin ilk günü, açık arttırma ihale, çobanlar forumu ve çekiliş gibi etkinlikler ile sona erdi.

 Gönderen: haber
920 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar