Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Kültür-Sanat

Mustafa Keleşoğlu’ndan Esma-ül Hüsna Dersleri

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu Birlik Vakfı Onursal Başkanı Mustafa Keleşoğlu oldu. Her ayın birinci pazartesi günü Esma-ül Hüsna konulu derslerini gerçekleştirecek olan Keleşoğlu bu haftaki programda Allah’ın El-Kahir El-Kahhâr isimlerini ele aldı.

Keleşoğlu dersine “El-Kahir El-Kahhâr kahr kökünden gelmekte. Bunun kök anlamı yenmek, üstün gelmek, galip gelmek, zor kullanarak istediğini yaptırmak demek olur.  Dolayısıyla bu kahr kavramında temel mana hem boyun eğdirmek, hem de üstün gelmektir. “  sözleri ile giriş yaptı.

Dersine “Cenab-ı Hakk El-Kahhârdır El-Kahirdir. Mahlûkata boyun eğdirir. Ve mahlûkata üstündür.  Bu üstünlüğü bir mücadele neticesinde elde edilmiş bir üstünlük olarak algılamamamız lazım. Hakikatte mahlûkattan cenabı hakka ulaşacak ne bir zarar ne bir fayda söz konusudur. Dolayısıyla Allah’ın bu varlıklar üzerindeki galibiyeti, boyun büktürüşü ve onların Allah’a mağlup oluşu bildiğimiz mağlup oluş değil. Nihayetinde Cenab-I Allah’a teslimiyetleri gibi bir şeydir. “ sözleri ile devam eden Keleşoğlu “ Allah’ın isimleri Cenab-ı Hakk’ın sadece azabını anlatan isimler değildir.  Allah’ın kahrı içinde muhakkak lütuf vardır. Lütuflar da aynıdır. İçinde muhakkak kahr vardır. Lütfa eren kahrından sakınmalıdır. Kahırla karşılaşan sabredip lütfunu görebilmelidir.” diyerek dersini sonlandırdı.Gönderen: haber
472 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar