Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Kültür-Sanat

Son Dönem Osmanlı Hukuku

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu “Günümüzde Hadis Çalışmaları” konusuyla Doç. Dr. Kadir Demirci oldu.

Demirci dersine “ Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: Allah mü’minlere büyük bir lütufta bulunmuştur. İçlerinden bir peygamber göndermekle. O peygamber ki Allah’ın ayetlerini onlara okur, kitabı öğretir, hikmeti öğretir ve onları tezkiye eder. Bu ayet ve bunun dışındaki pek çok ayetler sebebiyle sahabe-i kiram Efendimiz aleyhissalatü vesselamın sözlerine ve davranışlarına odaklandılar. Öyle ki  biz Allah’ın insanlığa gönderdiği son peygamberin şahitleriyiz. Tarihi bir sorumluluğumuz var. ” sözleri ile giriş yaptı.

Dersin ilerleyen kısmında “Efendimiz vefat ettikten sonra sözleri nakledilmeye başladı. Gerçekten sözlerin ona ait olup olmadığı nasıl tespit edeceğiz? Veyahut ondan aktarılan sözleri anlama konusunda farklılıklar ortaya çıktı. Doğru anlamayı nasıl elde edeceğiz problemi ortaya çıktı. İşte o günden bugüne hadis meselesi olarak önümüze geldi.“ sözleri ile “Efendimizin sözleri büyük oranda toplanıp bir araya getirildi. Sahih kitaplar oluşturuldu. İleriki dönemlerde uydurma hadis kavramı ortaya çıktı. Çokça hadisler uyduruldu. Özellikle kaos dönemlerinde Müslümanların kendi içerisinden de hadis uydurma faaliyetlerine de katılanlar oldu. Güya iyi niyetle insanlara Kur’an’ı sevdirmek için, dine yaklaştırmak için hadis uyduranlar oldu. Doğru değil tabi ki. Bu da tarihi bir vaka oldu. Bunlara karşı da âlimler mücadele etmişler. Uydurulan hadisleri tespit edip Müslümanları uyarmışlar.” ifadelerine yer verdi.Gönderen: haber
921 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar