Eskişehir Medya
Eskişehir Emlak Eskişehir Apartlar

Ekonomi

UĞUR BİLGE ve EKİBİ SARARDA

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr.  ve ekibi SARAR Fabrikalarını ziyaret ederek sağlık taraması konusunda gerekli çalışmayı yapmak için ekibi ile birlikte SARAR çalışanlarını ziyaret ederek gereken bilgileri vermişlerdir.  SARAR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin SARAR tarafından karşılanan heyete yaptığı açıklamada çok kıymetli başta sağlık il Müdürüm olmak üzere bütün yöneticilere çalışanlarımıza verdikleri değerden dolayı çalışanlarım adına teşekkür ediyorum dedi.

Bu amaçla il sağlık müdürümüz Doç. Dr. Uğur BİLGE, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Aslı Melek ZEYTİN ve İl Sağlık Müdürlüğü yönetim ekibi olarak, Sarar Giyim San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemalettin SARAR  ziyaret edildi. Kanser taramalarının önemi konusunda bilgilendirmeler yapıldı.  Sarar Giyim San. ve Tic. A.Ş fabrikalarında çalışan, kanser taraması yaptırmak isteyen personele tarama yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.
               
Kanser; dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmakla beraber, toplumlarda önemli bir sos yo-ekonomik yüke, maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır.

Bu nedenle kanserle mücadelede en etkili yollardan birisi, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması,  diğeri de hastalığın erken teşhis edilmesidir. Hastalığın erken teşhisi amacıyla toplum tabanlı kanser tarama programları yapılmaktadır. En sık görülen kanser türlerinden olan Meme Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri ve Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserinin erken tanısı yapılacak olan basit testler ile mümkün olmaktadır. 40-69 yaş aralığındaki kadınların, meme kanseri için 2 yılda bir mamografi çekimi, 30-65 yaş aralığındaki kadınların, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri için 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerin ise, Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserleri için 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir Kolonoskopi yaptırmaları önerilmektedir.

Öneriler ve konuşmalardan sonra heyet SARAR çalışanları ile hatıra fotoğrafı çekilerek ayrıldılar.Gönderen: haber
822 kez okundu

Advertisement

Öne Çıkan Başlıklar